nicole584
nicole584
04-09-2020
Mathematics
contestada
PLS HELP YEAR 8 MATHSSSSSSS
Respuesta :
Hannah123451195
Hannah123451195
04-09-2020
Answer: I’ll draw it on a paper and be back
Step-by-step explanation:
Answer Link
LazyBun
LazyBun
04-09-2020
Answer: SEE BELOW
Explanation:
Mark bought 8 apples for 2.4$
Jenny bought 2 apple and 3 oranges for 2.4$.
Find how much is 1 apple:
8 apples = 2.4$
1 apple = 2.4/8
1 apple = 0.3$
Thus, 1 apple cost 0.3$
Find how much is 1 orange:
2 apple + 3 orange = 2.4$
2(0.3$) + 3 orange = 2.4$
0.6$ + 3 orange = 2.4$
3 orange = 2.4$ - 0.6$
3 orange = 1.8$
1 orange = 1.8$/3
1 orange = 0.6$
Thus, 1 orange cost 0.6$.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 54+ )
Otras preguntas
factor the trinomial 4x2+23x-6
What is one effective strategy used by political campaigns? They keep all messages about the candidate or issue from getting to the public. They communicate
A chemist prepares a solution of silver nitrate by measuring out of silver nitrate into a volumetric flask and filling the flask to the mark with water. calcula
A 20-foot ladder touches a building 16 feet up the wall. What is the measure of the angle the ladder makes with the ground (mACB)?
A. Most Victorian women were restricted to their homes. B. Victorian women were confined to domestic duties. C. Most Victorian women worked hard but were oft
Need help all mult choice show some type of work/proof
Two mechanics worked on a car. the first mechanic worked for 5 hours, and the second mechanic worked for 15 hours. together they charged a total of $1225. what
Geometry math question
Why will the value of y for the function y equals 5x + 1 always be greater than that of y equals 4x + 1 with X greater than 1?
What is the perimeter of a polygon with vertices at (−2, 1) , (−2, 7) , (1, 11) , (4, 7) , and (4, 1) ? Enter your answer in the box. Do not ro