chanelrivera112 chanelrivera112
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $224.75 for 15.5 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

rachaelanngilmore27 rachaelanngilmore27
  • 02-12-2020
$224.75 divided by 15.5 = 14.5 i used a calculator
Answer Link
rafh2435
rafh2435 rafh2435
  • 02-12-2020

Answer:$14.50

Step-by-step explanation:

Divide 224.75 by 15.5 and you will get the cost for per week.

Answer Link

Otras preguntas

A sequence is defined recursively using the equation formula f(n+1) = -0.5 f(n). If the first term of the sequence is 120, what is f(5)?
Place commas where they are needed.
Which body part represents the notochord in vertebrates?
simultaneous equations 3x + 2y= 13x + 2y= -1
can some one help help me? can't choose between B or D :/ Lincoln's gettysburg address demonstrates that very short speeches are much more likely to be? A.shoc
Dan made $357 for 17 hours of work. At the same rate, how much would he make for 12 hours of work?
Please explain! What polynomial should be subtracted from the polynomial y²–5y+1 to get the difference equal to: 5
7−5p+3q when p=1p=1 and q=7q=7
i need help with my mental problems!
how is the graph of y=3x^2+2 different from the graph of y=3x^2