Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

Solve using quadratic formula. 2x^2+6x+3=0
Which of the following is true for the rational function f(x) = x-4/x^2-16?
Isoke is solving the quadratic equation by completing the square. 10x2 + 40x – 13 = 0        10x2 + 40x = 13         A(x2 + 4x) = 13 What is the value of A?
Why must most people get a mortgage to buy a home?
for 15 points.tap the picture to see full question and please answer ASAP. Answer for brainliest answer and thanks
Where are most mountains formed?
How does latitude affect climate
HELP PLEASE!!!!!!!!!!
Which sentence uses the correct verbs? if someone from one of the front rows have to leave early, we can change seats. if someone from one of the front rows has
A relation is plotted as a linear function on the coordinate plane starting at point e (0, 27)(0, 27) and ending at point f (5,−8)(5,−8) .what is the rate of ch