ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

the cephalothorax is a fusion of
This system has one solution. What is the y-coordinate of the solution? y = –2x + 4 y = x2 + 4x + 13
Which of the following weapons helped continue the stalemate on battlefields during World War I
The table shows the outputs y for different inputs x: Input (x) 2 4 6 8 Output (y) 1 2 3 4 Part A: Do the data in this table represent a function? Justify your
The specific powers of Congress are outlined in the chart shown above. Choose the answer that best completes this chart. a. lastic clause c. rticles of Confeder
An inference is _____ . a. using what you have read to determine the most important idea in a text b. a conflict c. using what you have read and what you alread
What did East Pakistan change its name to in 1971?
How can an attitude be distinguished from passing thought about someone or something?
What did East Pakistan change its name to in 1971?
This system has one solution. What is the y-coordinate of the solution? y = –2x + 4 y = x2 + 4x + 13