davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 57+ )
Otras preguntas
Round the fraction to the nearest whole number. 5 2/7
What is (-8) + 11 + (-5)? -3 14 -24 -2
In which sentence does the verb agree with the subject? A. Island of the Blue Dolphins is based on a true story. B. Gulliver's Travels have been adapted for mo
Helpp..... How did the Roman Republic was able to conquer and expand their territory? How did the Republic eventually become an empire?
what is the chemical equation for nicotine?
What would happen to the ratio of copper to iron if you had placed more nails in the beaker ?
What is one way the declaration appeals to ethos?
Help with 2 I forgot how to solve inequalities so pls tell me and explain
According to the table, how many people got 8 or more hours of sleep? A. 8 B. 9 C. 14 D. 17
Choose the answer that lists three barbarian tribes that threatened the Roman Empire in the fourth and fifth centuries A.D. A. Visigoths, Parthians, Greeks B