39016676a
39016676a 39016676a
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jorge bought 8 pounds of ground beef for $3.29 a pound. About how much did he pay altogether?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2022

Answer:$24

Step-by-step explanation:

Answer Link
orlyjossen orlyjossen
  • 03-04-2022

Answer:

$26.32

Step-by-step explanation:

If one pound costs 3.29, you have to multiply by the number of pounds (8)

8·3.29=26.32 or 3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29=26.32

Answer Link

Otras preguntas

The cosine of a 30 degree angle is equal to the sine of a
Insert 3 rational numbers between 1 /4 and 1/3 using mean method​
Ethan Farhan and Michael invested $427 000,
Please help me, please eeee
Everyone was born original, don't die a _______.
How many times smaller is the value of 0.067 compared to 6.7
choose the correct anwer 9: the range of the gravitional force is given by A: 10_2m B:10_15m C: infinite D: 10_10m​
The average of four consecutive odd numbers is 24. Enter each number separated by a comma. The numbers are _____ .
Antonio le dice a juan: el dinero que yo tengo es el doble de lo que tu tienes y juan le contesta: si tu me das 6 euros tendriamos la misma cantidad, ¿ cuanto d
Which of the following is NOT one of the basic components of emotion identified in the text? A. pupil contraction B. conscious experience C. expressive behav